Makieta grodu Biskupina, stadionu, zamku

Budowa makiety to pracochłonne zajęcie szczególnie wówczas, gdy celem jest odwzorowanie obiektu zawierającego wiele detali. Tego typu modele wykonywane są z różnego rodzaju materiałów- tektury, drewna, modeliny, styropianu, czy gipsu. Tanim sposobem na uzyskanie efektownego rezultatu jest także makieta z zapałek.

Nie lada wyzwanie dla modelarzy stanowi wykonanie makiety grodu Biskupina, średniowiecznego zamku lub stadionu sportowego.

MAKIETA ZAMKU

Idealnym surowcem do wykonania makiety zamku jest gips- pomalowany szarą farbą, z wyciśniętymi liniami imitującymi strukturę murów doskonale oddaje charakter tego typu budowli. Model powinien zawierać nie tylko gmach zamku, ale również wieżę zamkową, czy otaczające je mury obronne.

Potrzebne materiały: gips, drewniane patyczki (np. zapałki), mała szpachelka, styropian, flamaster, ostry nożyk, szara farba, pędzelek do farb, duże naczynie (do przygotowania gipsu)

Sposób wykonania:

1.Ze styropianu wycinamy prostokąt o wymiarach 40 cm x 30 cm, który będzie stanowić podstawę makiety.

2.Do podstawy mocujemy ścianę budowli (styropianowe o nieregularnych kształtach). Całość stabilizujemy za pomocą zapałek modelarskich łączących podstawę z dolną krawędzią ścian.

3.Ze styropianu tworzymy także inne elementy zamku- wieżę, fasadę budowli, schody, mury obronne.

4.Gdy wszystkie elementy obiektu przytwierdzimy do podstawy, całość pokrywamy kilkumilimetrową warstwą gipsu i odstawiamy od wyschnięcia- najlepiej na całą noc.

5.Gdy gips wyschnie, szpachelką wyrównujemy powierzchnię i przy pomocy zapałki tworzymy nieregularne linie imitujące strukturę cegieł i kamieni.

6.Całość malujemy cienką warstwą szarej farby. Odstawiamy do wyschnięcia.

JAK ZROBIĆ MAKIETĘ GRODU BISKUPINA?

Gród w Biskupinie to nie lada gratka dla pasjonatów archeologii. Miejsce nie tylko chętnie odwiedzane przez rzesze turystów, ale równie często odwzorowywane w formie efektownych makiet. Makieta architektoniczna Biskupina jest wbrew pozorom łatwa w wykonaniu. Do jej zrobienia potrzebujemy gruby karton lub płytkę meblową (sklejkę) na podstawę, zapałki modelarskie, klej do drewna, suchą trawę (słomę) i szarą bibułę.

1.Podstawę makiety stopniowo pokrywamy cienką warstwą kleju, do której przykładamy zapałki. Odstawiamy do wyschnięcia.

2.Rozplanowujemy rozmieszczenie kilkunastu rzędów domków (pamiętając o pozostawieniu miejsca na centralny plac), po czym przystępujemy do ich budowy. Najpierw po kilka zapałek łączymy w bloczki, a następnie tworzymy z nich ściany domków. Do dachu przyklejamy suchą trawę lub słomę imitującą autentyczne trzcinowe zadaszenie.

3.Pomiędzy rzędami domów układamy wąskie uliczki- naklejamy dwustronną taśmę klejącą, a wierzch posypujemy małymi kuleczkami z szarej bibuły.

4.Na końcu wykonujemy wał obronny. Najlepiej w tej roli sprawdzą się bloczki z zapałek. Warto także pamiętać o zbudowaniu bramy strzegącej wejścia do grodu. Doświadczeni modelarze mogą pokusić się również o wypełnienie wnętrz chatek (izby, przedsionki, paleniska) oraz stworzenie figurek ówczesnych mieszkańców Biskupina.