Szopka z zapałek krok po kroku

Szopka bożonarodzeniowa to obowiązkowy element świątecznych dekoracji zdobiący nie tylko wnętrza obiektów sakralnych, ale równie doskonale sprawdzający się w domach- obok choinki, stroików i nastrojowych lampionów. Miniaturę stajenki betlejemskiej można wykonać na bazie różnego rodzaju materiałów- papieru, drewna, plastiku, a nawet masy solnej, modeliny, czy makaronu. Łatwym w realizacji pomysłem gwarantującym efektowny rezultat jest szopka z zapałek.

JAK ZROBIĆ SZOPKĘ Z ZAPAŁEK?- INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Potrzebne materiały: zapałki, klej do drewna, rękawice ochronne, opcjonalnie- bezbarwny lakier lub lakierobejca

Sposób wykonania:

Krok 1: Zapałki wypalamy. Alternatywą dla żmudnego zapalania pojedynczych zapałek jest podpalenie kilkudziesięciu naraz i ich szybkie zgaszenie.

Krok 2: Zakładamy rękawice ochronne. Wypalone zapałki łączymy w partie złożone z kilku sztuk. W zależności od miejsca zastosowania dobrze sprawdzą się bloczki różnej wielkości- z trzech, pięciu, siedmiu i dziewięciu zapałek. Z większych kawałków skorzystamy przy tworzeniu podstawy, ścian i dachu, natomiast mniejsze przydatne będą do wykończeń drobnych elementów. Aby wykonać bloczki kładziemy zapałki jedna przy drugiej na płaskiej powierzchni, a następnie pokrywamy je warstwą kleju. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Krok 3: Budujemy podstawę szopki. W tym celu korzystamy z najszerszych bloczków. Układamy je ściśle obok siebie na kształt prostokąta, po czym sklejamy w miejscu połączeń poszczególnych partii. Dla wzmocnienia konstrukcji warto wykonać dwu lub trzywarstwową podstawę pamiętając o tym, aby w kolejnej warstwie zapałki były ułożone w przeciwnym kierunku, czyli prostopadle wobec siebie.

Krok 4: Po ułożeniu dowolnej wielkości podstawy przystępujemy do budowania trzech ścian. Ze względu na standardową długość zapałek, ściany szopki muszą składać się z co najmniej trzech poziomów. Warto wzmocnić je od wewnątrz grubą tekturą lub płytką drewnianą, choć nie jest to konieczne jeżeli solidnie połączymy ze sobą dwie lub trzy warstwy bloczków, starannie sklejając je mocnym klejem do drewna.

Krok 5: Po uzyskaniu odpowiedniej wysokości ścian rozpoczynamy pracę nad daszkiem. Z zapałczanych bloczków układamy dwa prostokąty dopasowane rozmiarem do reszty budowli- o dłuższym boku równym górnej krawędzi ścianek. Następnie przytwierdzamy  je do ścianek i mocujemy klejem wzdłuż wierzchołka. Aby urozmaicić całość warto jednolitą podstawę daszku wzbogacić bloczkami imitującymi warstwową dachówkę.

Krok 6: Aby szopka z zapałek na długo zachowała efektowny wygląd należy pomalować jej wierzch bezbarwnym lakierem lub lakierobejcą zapewniającą połysk i trwałość drewnianego surowca.

Krok 7: Zwieńczeniem szopki są figurki wypełniające wnętrze. Można je zrobić z zapałek, choć równie dobrze będą prezentowały się figurki do szopki z papieru, plasteliny, czy modeliny.

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA Z ZAPAŁEK

Samodzielne zrobienie szopki wymaga sporo czasu i cierpliwości; szczególnie jeżeli zamierzamy wykonać skomplikowany konstrukcyjnie model. Najłatwiejsze i najszybsze w realizacji są proste schematy o standardowym kształcie. Zdecydowanie więcej umiejętności modelarskich wymagają nietuzinkowe formy szopek wzbogacone finezyjnymi ozdobnikami i pomysłowymi wykończeniami. Własnoręcznie wykonana szopka bożonarodzeniowa stanowić będzie efektowną dekorację świąteczną- można ją umieścić w salonie obok kolorowej choinki lub na komodzie w przedpokoju.